Uczestnicy projektu „Jesteśmy częścią przyrody” udali się na wycieczkę rowerową.
21.06.2017 Sandra Słodkowska 389
21.06.2017

SP 2

Stowarzyszenie „Razem Raźniej” w Nakle nad Notecią działające przy Szkole Podstawowej nr 2 realizuje projekt „Jesteśmy częścią przyrody” współfinansowany przez Powiat Nakielski.

Głównym celem projektu  jest podejmowanie działań  mających na celu kształtowanie u dzieci świadomości ekologicznej i opiekuńczej wobec przyrody już od najmłodszych lat.

W ramach zapoznania z regionem uczestnicy odbyli już kilka wycieczek m.in. zwiedzili: Ekomuzeum Doliny Noteci - Las Manikowski i Rezerwat Hedera położony w Minikowie, dzieci uczestniczyły w warsztatach ornitologicznych w „Ptasim Raju” w Wielu gm. Mrocza, a w dniu dzisiejszym odbyli wycieczkę rowerową w celu zwiedzenia Biologicznej Oczyszczalni Ścieków oraz punktu ujęcia i uzdatniania wody w Nakle.

Dzieci zdobyły wiadomości na temat wody, jej znaczenia dla życia roślin, zwierząt i ludzi. Podczas wycieczki poznały poszczególne etapy oczyszczania wody poprzez filtrowanie, a następnie oczyszczanie jej za pomocą odpowiednich bakterii. Uczestnicy mieli okazję obserwować pracę tych bakterii w specjalnych zbiornikach wodnych. Dzięki tej wycieczce dzieci uzmysłowiły sobie, jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy należy włożyć w jej oczyszczanie i uzdatnianie.

Na zakończenie rajdu rowerowego dla wszystkich czekała niespodzianka na śluzie na Noteci – poczęstunek w formie grilla z bułeczkami, napojami i słodyczami na deser.

Wszyscy uczestnicy bezpiecznie w pełni zadowoleni wrócili do swoich domów.

Materiał: Joanna Czajkowska