Projekt "Tradycyjny sad"
11.01.2018 Sandra Słodkowska 924
grafika

          Dnia 20 grudnia o godzinie 8.00 w naszej szkole odbył się w sali informatycznej apel, na którym grupa uczniów z klasy 7 b o nazwie Szara Reneta w ramach realizowanego projektu Tradycyjny Sad zaprezentowała grupie uczniów prezentację promującą uprawę w sadach tradycyjnych odmian jabłoni metodą naturalną oraz spożywanie jabłek niepryskanych. Po prezentacji Szara Reneta rozdała uczniom ulotki o treści:

STOP DLA PRYSKANYCH JABŁEK!!! Dbajmy o swoje zdrowie i jedzmy jabłka pochodzące od starych jabłoni. Pryskane owoce są szkodliwe dla naszego organizmu, bo zawierają dużo pestycydów czyli środków ochrony roślin. Wg najnowszych badań amerykańskiej organizacji EWG z 2016 roku jabłko po truskawkach jest najbardziej zanieczyszczonym pestycydami owocem!!! Projekt: www.tradycyjnysad.pl”.

A oto skład Szarej Renety, czyli jabłka uważanego niegdyś przez niektórych za królową jabłek:

1. Dominika Kabacińska

            2. Laura Rapier

            3. Kajetan Nowak

            4. Szymon Nowak

            5. Agata Mlicka

            6. Julia Kuźniak

            7. Edyta Piecyk, opiekun grupy.

Stare odmiany jabłoni w sadach są obecnie zastępowane nowymi. Nowe odmiany są bardziej wymagające, wymagają ciągłego stosowania środków ochrony roślin. I takie jabłka sprzedawane są potem na targu, w sklepach lub przechowywane w chłodni, gdzie stosuje się kolejne zabiegi chemiczne. Stąd stężenie pestycydów w jabłkach jest bardzo duże i na pewno ma to ogromny wpływ na zdrowie ludzkie. Stare odmiany jabłoni natomiast znikają z krajobrazu rolniczego. Brak świadomości na wsi, że są unikalne, niepowtarzalne, bardziej odporne na choroby, powoduje, że wycina się je w małych starych sadach, a w tych większych sadzi się jedynie nowe odmiany.

Celem projektu „Tradycyjny Sad” jest:

  •  upowszechnienie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych oraz sposobu ich pielęgnacji niepowodującej negatywnego wpływu na środowisko;
  •  zwiększenie zasobów genetycznych drzew starych odmian jabłoni oraz zwiększenie różnorodności biologicznej na ziemiach polskich.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Banku Ochrony Środowiska.

Patronat honorowy nad Projektem objęli:

  •    Minister Edukacji Narodowej;
  •    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
  •    Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach;
  •    Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem Uniwersytetu Warszawskiego;

Więcej na stronie: www.tradycyjnysad.pl

 

Edyta Piecyk

Wyślij link mailem
WYPOWIEDZ SIĘ
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Wyszukiwarka portalowa
Opcje zaawansowane