„Na stulecie odzyskania niepodległości – modlitwa za Ojczyznę”.
13.11.2018 Sandra Słodkowska 111

„Na stulecie odzyskania niepodległości – modlitwa za Ojczyznę”.

Taki tytuł nosił, ogłoszony przez Tygodnik Katolicki Niedziela, ogólnopolski konkurs.                          Jego celem było napisanie tekstu współczesnej modlitwy za Ojczyznę. Przez konkurs, organizatorzy pragnęli wzbudzić szeroką refleksję nad naszą pamięcią i tożsamością, nad patriotyzmem i miłością Polski. Konkurs miał zachęcić dzieci, młodzież i dorosłych do wyrażenia swoich uczuć w formie modlitwy kierowanej do Boga, zawierającej intencje dziękczynne, przepraszające i błagalne.                                                                                                   Konkurs – podzielony na trzy kategorie wiekowe – adresowany był do dzieci, młodzieży                       i dorosłych, do Polaków mieszkających w kraju i za granicą. Teksty mogły być wyrażone prozą lub w formie poetyckiej. Objętość tekstu nie mogła przekroczyć  1000 znaków.

W konkursie swoich sił spróbowali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Koordynatorami szkolnymi byli katecheci we współpracy z nauczycielami języka polskiego. Do Warszawy ostatecznie zostały wysłane 3 prace uczniów klasy II  i klasy IV.

Wielką radością dla naszej szkoły była wiadomość, że wiersz – modlitwa jednej z naszych uczennic – Mai Dobosz z klasy II, została wyróżniona i opublikowana w książce                                   „100 modlitw za Polskę” . Tytuł napisanego wiersza to „Dziękuję Ci, Panie”.                                                                             Dwie pozostałe prace to wiersz Klaudiusza Sobczaka i Zuzanny Piechnik z klasy IV.

Serdecznie gratulujemy dzieciom ich wspaniałej twórczości                                                                         a rodzicom tak utalentowanych pociech.

Niechaj te wszystkie wspaniałe modlitwy pomogą nam zawierzyć Bogu Polskę i wszystkie trudne sprawy społeczne, by nasz wspólny dom był bezpieczny i dobrze zorganizowany, by panowały w nim pokój, sprawiedliwość, poczucie jedności i wzajemny szacunek, by polskie rodziny były Bogiem silne.