Kolejne spotkanie organizacyjne projektu Erasmus Plus akcja KA2
19.06.2019 Sandra Słodkowska 237

W dniach 3 i 4 czerwca 2019 roku miało miejsce kolejne spotkanie organizacyjne projektu Erasmus Plus akcja KA2 „Bądźmy zjednoczeni w Europie razem się ucząc i podróżując”. Tym razem gospodarzami byli nauczyciele uczący we włoskiej szkole ICS Giovanni XXIII w Premanie. Na spotkanie przybyli nauczyciele ZS Viestona ze Słowacji, ze Szkoły Podstawowej w Bršadin w Chorwacji oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle, która była reprezentowana przez kordynator projektu Irinę Bednarek i Lucynę Żygowską.

W godzinach od 8.00 do 14.30 nauczyciele pracowali nad ewaluacją projektu. Ważnym elementem było przygotowanie testu kończącego projekt. Zostały opracowane zagadnienia o Unii Europejskiej i o państwach biorących udział w przedsięwzięciu. Aby wypracować końcowe rezultaty, między szkoły zostały podzielone końcowe zadania projektu.

Licząca 108 uczniów szkoła w Premanie powitała nauczycieli serdecznością i życzliwością uczniów i wszystkich pracowników szkoły. Miłym akcentem były przerwy spędzane w pokoju nauczycielskim wraz z włoskimi nauczycielami. Spontaniczność  i otwartość Włochów sprawiały, że zanikały bariery kulturowe i językowe.

Miłą niespodzianką było zaprezentowanie przez uczniów piosenki, napisanej w związku z realizacją projektu. Wspólne wykonanie piosenki w języku angielskim i w językach poszczególnych państw będzie miało miejsce w październiku na końcowym spotkaniu w nakielskiej Dwójce.

Czas popołudniowy obfitował w atrakcje turystyczne, których nie brakuje w tym urokliwym regionie Lombardii. Niewielka Premana słynie w całej Europie z produkcji noży. Od kilku pokoleń rodzina Sanelli prowadzi fabrykę, którą zwiedzili nauczyciele. Muzeum Regionalne dostarczyło wiadomości o czasach przeszłych i kulturze przodków mieszańców Premany.

Niezapomniane wrażenie zrobiło przemieszczanie się po wąskich i krętych drogach. Po pokonaniu wielu górskich serpentyn uczestnicy projektu dotarli nad jezioro Lago di Como. Jest to trzecie co do wielkości jezioro Włoch i zarazem najgłębsze jezior Alp. Widoki zapierały dech w piersiach, a ustom brakowało słów, by wyrazić zachwyt nad pięknem przyrody.

Realizacja wspólnych zadań i wyjazdy do partnerskich szkół zaowocowały licznymi przyjaźniami. Z niecierpliwością wszyscy czekają na kolejne (niestety ostatnie) spotkanie w październiku w Nakle nad Notecią.

Wyjazd został sfinansowany ze środków projektu programu Erasmus+ „Bądźmy zjednoczeni w Europie razem się ucząc i podróżując”.

Lucyna Żygowska