Uczniowie dwójki po raz trzeci w Lublinie
05.10.2017 Sandra Słodkowska 161

Uczniowie dwójki po raz trzeci w Lublinie

„Nauka – między tradycją a współczesnością” - taki tytuł nosił tegoroczny, XIV już, Lubelski Festiwal Nauki, którego głównym organizatorem był Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.  To za przyczyną tego właśnie wydarzenia oraz nieopisanego piękna Lubelszczyzny, już po raz trzeci, uczniowie czterech szkół objętych patronatem KUL-u: SP nr 2 Nakło, SP Wojnowo, SP Kruszyn oraz SP Strzelewo spędzili ostatni tydzień września (26 - 30) w Lublinie i okolicach.

Uczniowie uczestniczyli w imprezach festiwalowych, w tym w XIV  Pikniku Naukowym, na Placu Litewskim w Lublinie, gdzie na dzieci czekały różne atrakcje. Mogły wszystkiego dotknąć, czasami posmakować, samemu zrobić m. in. ozdoby z papieru, ciasto lubelskie tzw. cebularz, wydoić krowę, przymierzyć brzuch ciążowy, udzielić pierwszej pomocy, sprawdzić swoją siłę, łowić ryby..... i zdobywać nagrody.

W Lublinie szczególne wrażenia wywarł na nas odnowiony Plac Litewski, na który poszliśmy również wieczorem, aby podziwiać fantastycznie oświetlone fontanny. Dzieci były zachwycone.

Zwiedzając gmach uniwersytecki, nasi podopieczni mieli ogromny zaszczyt spotkać się z Przyjaciółmi naszych szkół: Ks. prof. dr hab. Markiem Chmielewskim, Panią dr hab. Iwoną Niewiadomską,Prorektor ds. Kształcenia oraz Panią Dyrektor Uniwersytetu Otwartego KUL – Anną Tarnowską-Waszak. Mimo braku czasu zrobili wszystko, aby się z nami spotkać.

Uczestnicy wycieczki  zwiedzili przepiękny Lublin  (obchodzący w tym roku swoje 700- lecie!), Kozłówkę, Krasnobród i Zamość, gdzie podziwialiśmy piękny rynek z ratuszem w roli głównej. W Zamościu mieliśmy okazję usłyszeć huk z małej armaty i dobrze, że małej, bo huk był ogromny. Niezapomniane wrażenie wywarł na młodzieży spacer szlakiem Roztoczańskiego Parku Narodowego, a szczególnie urokliwe Szumy na Tanwi!

Jak co roku, wycieczka odbyła się głównie dzięki współpracy naszych szkół z KUL-em, ponieważ środki potrzebne na realizację tego projektu w większości były pokryte dzięki Fundacji Potulickiej.

Dziękujemy! To była wspaniała przygoda! Kolejna już za rok!

Zadowoleni uczestnicy wycieczki