Akademie z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Dwójce
07.05.2018 Sandra Słodkowska 145

W poniedziałek, 30 kwietnia w nakielskiej Dwójce odbyły się uroczyste akademie, poświęcone 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego oraz jest okazją dla naszych uczniów do kształtowania postawy uznania, wdzięczności i szacunku dla historycznego dorobku naszych przodków.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy IV d i VI b pod kierunkiem wychowawców Moniki Nowak i Pawła Krupinskiego zaprezentowali publiczności program artystyczny nawiązujący do historii Konstytucji 3 Maja i polskich symboli narodowych. Uczniowie zaśpiewali także piękne patriotyczne pieśni m.in. „Mazurek Trzeciego Maja”, „Ojczyzno ma”.

W młodszej grupie wiekowej program artystyczny z tej okazji przygotowali uczniowie klasy 3 e wraz z wychowawcami: Ewą Bębnistą i Marią Przykłocką. Podczas akademii w obu grupach pomagały Sylwia Kozłowska i Maria Techner a gościnnie wystąpiła Julia Konkol, która zagrała i zaśpiewała utwór "Ojczyzno ma...".

Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, iż Ustawa Rządowa uchwalona wśród wielkiego entuzjazmu 3 maja 1791 roku, była drugą tak nowatorską konstytucją na świecie po amerykańskiej, a pierwszą w Europie. Zapoczątkowywała ona i wprowadzała szereg tak bardzo potrzebnych wówczas reform w Rzeczypospolitej. Obok podstawowych informacji historycznych, nie brakło również refleksji nad istotnymi wartościami ważnymi dla każdego Polaka, takimi jak: wolność, naród i ojczyzna.

Monika Stachowska