„Z radością do niepodległości-poznanie naszych korzenia”
15.06.2018 Sandra Słodkowska 142

„Z radością do niepodległości-poznanie naszych korzenia”

Stowarzyszenie Razem Raźniej działające przy Szkole Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią zakończyło realizację projektu „Z radością do niepodległości – poznanie naszych korzeni”” współfinansowanego przez Powiat Nakielski.

Głównym celem projektu było pobudzenie i zaangażowania dzieci i młodzieży w inicjatywy lokalne, a także zwiększenie wiedzy o ich regionie.   Kształtowanie świadomości lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez poznanie regionu i sztuki ludowej. Rozwijanie poczucia przynależności do własnego kraju. Poznanie historii powstania Nakła nad Notecią,  Projekt objął społeczność lokalną, a jego działania nastawione były na trwałe otwarcie twórczych możliwości osób w nim uczestniczących.

Do projektu zostało zakwalifikowanych 30 uczestników w wieku szkolnym z powiatu nakielskiego. Zajęcia zostały zaplanowane w formie wycieczek, spektaklu teatralnego  oraz warsztatów przybliżających poznawanie tradycji i historii regionu.

Zajęcia  odbywały się na terenie siedziby Stowarzyszenia Razem Raźniej, Muzeum Ziemi Krajeńskiej, w Bibliotece Dziecięcej, na terenie Nakła nad Notecią i w Biskupinie w okresie 1 marca 2018 r. – 31 maja 2018 r.

Podczas zajęć uczyliśmy dzieci, jak i gdzie można w ciekawy i wartościowy sposób spędzić czas wolny, co ciekawego można pokazać odwiedzającym nasz powiat, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Wzmacnialiśmy poczucie własnej godności i rozbudzaliśmy potrzebę samokształcenia. Wpływ grupy na dziecko pomagał w zaspokojeniu ich istotnych potrzeb, umożliwił poczucie przynależności, wywołał pożądane zachowania.

Podczas warsztatów dzieci poznały okolice wędrując szlakiem turystycznym po Nakle z przewodnikiem panią Anną Sergott. W Muzeum Ziemi Krajeńskiej obejrzały wystawę związanej z Krajną i Nakłem od pradziejów do współczesności. Wizyta w Biskupinie pozwoliła poznać prasłowiańską osadę warowną kultury łużyckiej. Dzieci uczestniczyły tam w warsztatach „Dawna moda, w co ubierali się mieszkańcy pradziejowej osady”. Poznały wygląd pradziejowych strojów, sposób ich powstawania i ozdabiania. Były również kreatorami pradziejowej mody i tworzyły własne projekty. Podczas zajęć bibliotecznych „Patriota? A kto to taki?” w Filii Dziecięcej Biblioteki w Nakle nad Notecią dowiedziały się, co to znaczy patriotyzm i czy każde dziecko potrafi nim być.  Uczestnicząc w „Żywej lekcji historii” poznały historię Polski od panowania Stefana Batorego po „Odsiecz Wiednia” Jana III Sobieskiego. Dzieci miały możliwość bezpośredniego kontaktu z replikami przedmiotów, strojów i uzbrojeń używanych w dawnej Polsce.

Podsumowaniem całego cyklu było przygotowanie wystawy „Z radością do niepodległości- poznajemy swoje korzenie” i zaprezentowanie jej podczas Majówki – 25 maja 2018 r.

Profesjonalne przygotowanie warsztatów spowodowało, że dzieci z zaciekawieniem oglądały spektakle, aktywnie uczestniczyły w zajęciach, zgromadziły materiały i wykonały plakaty oraz foldery o swoim mieście i okolicy.