„Tylko orły szybują nad granią…” WOJEWÓDZKIE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
05.09.2018 Sandra Słodkowska 129
..
05.09.2018

„Tylko orły szybują nad granią…”

WOJEWÓDZKIE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

W poniedziałek, 3 września 2018 r. rozpoczął się nowy rok szkolny. Wojewódzkie obchody tego wydarzenia miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, którą celebrował ks. Wojciech Przybyła – Dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej a homilię wygłosił ks. Tadeusz Michalak – proboszcz parafii Św. Stanisława. Następnie zaproszeni goście, uczniowie, rodzice oraz grono pedagogiczne i pracownicy szkoły zgromadzili się na boisku szkoły. Po wprowadzeniu sztandarów szkół podstawowych z terenu gminy, odśpiewaniu hymnu, powitano wszystkich uczestników. Wśród zaproszonych gości, na uroczystość przybyli: Łukasz Schreiber – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda kujawsko – pomorski, Zbigniew Ostrowski – Wicemarszałek województwa kujawsko – pomorskiego, Marek Gralik – Kujawsko – Pomorski Kurator Oświaty, Tomasz Miłowski – Starosta nakielski, Sławomir Napierała – Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią, Jan Światłowski – Przewodniczący Rady Miejskiej wraz z Radnymi Rady Miejskiej, ks. dr Michał Adamczyk, Antoni Wilkowski – Członek Zarządu Fundacji Potulickiej, przedstawiciele związków zawodowych, Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Zakładu Karnego w Potulicach, Powiatowej Straży Pożarnej, OSP Nakło, a także przedstawiciele instytucji ściśle współpracujących ze szkołą: PUP, PCPR, PPPP i inni. Nie mogło zabraknąć dyrektorów zespołów szkolno - przedszkolnych i przedszkoli publicznych z terenu gminy wraz z Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji Anną Biniakowską a także przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy: Tadeusza Dąbrowskiego (Dyrektora Wydziału Edukacji Przedszkolnej i Podstawowej) oraz Ewy Jaśkowskiej – starszego wizytatora.

Wszyscy uczestnicy z uwagą obejrzeli program artystyczny, który nawiązywał do minionych wakacji, rozpoczynającej się nauki a także do 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wśród tańców, piosenek i zabawnych dialogów, był też czas na zadumę i powagę. Uczniowie klas 4-8 oraz klasy 2 integracyjnej wyśpiewali, że „Tylko orły szybują nad granią, tylko orłom nie straszna jest przepaść…”

Następnie zaproszeni goście w swoich przemówieniach skierowali do wszystkich słowa podziękowania za trud i wysiłek związany z kompleksowym remontem nakielskiej Dwójki a także mówili o szansach rozwoju młodego pokolenia, o programach stypendialnych, projektach edukacyjnych, roli rodziny w kształtowaniu postaw młodego człowieka oraz życzyli uczniom, rodzicom i nauczycielom powodzenia w nowym roku szkolnym.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2  – Anna Maćkowska przedstawiła kilka danych statystycznych dotyczących szkoły oraz przedstawiła nowych pracowników. Wręczyła i wyróżniła swoich dzisiejszych gości specjalnymi Medalami im. Kard. Stefana Wyszyńskiego, które za okazaną pomoc i wsparcie otrzymali: Poseł Łukasz Schreiber, Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Piotr Całbecki, Kurator Oświaty Marek Gralik oraz Burmistrz Sławomir Napierała.

Dyrektor Dwójki nawiązała w swoim wystąpieniu do utworów i hymnu szkoły, życząc swoim podopiecznym, żeby byli odważnymi, wolnymi i mądrymi ludźmi – jak orły, które nie boją się wyzwań, nowych możliwości i wysokich lotów.

Uroczystość zakończył gościnny występ Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej. W szkole przygotowana została wystawa zdjęć ukazujących bogatą, wielopłaszczyznową działalność  szkoły skierowaną do wszystkich uczniów Dwójki.

Monika Stachowska