"Kto ty jesteś?"
04.12.2018 Sandra Słodkowska 406

"Kto ty jesteś?"

W tym roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Mimo wielu prób zaborców wynarodowiania Polaków, zakazów używania języka polskiego oraz czytania, czy śpiewania po polsku nieprzyjaciele nie zdołali zabić ducha polskości. Dzięki temu teraz możemy cieszyć się wolnością, nikt nam nie narzuca innej kultury czy języka. Z tego względu musimy doceniać to, że nasz kraj jest już wolny, uczyć nasze pokolenia patriotyzmu i przywiązania do własnego narodu. Dzięki odzyskaniu niepodległości możemy teraz z dumą recytować "Katechizm polskiego dziecka" Władysław Bełzy.

Dnia 3 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej "Kto ty jesteś?" dla osób niepełnosprawnych. Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych, popularyzowanie i pogłębianie znajomości polskiej poezji patriotycznej, wzmacnianie więzi międzypokoleniowych, wspólne szerzenie idei niepodległościowej oraz upowszechnianie piękna mowy ojczystej i kultury żywego słowa.

Umiejętności recytatorskie zaprezentowało 10 dzieci z ZSSP w Karnowie, Przedszkola nr 2 w Nakle nad Notecią i Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią.

Artystów oceniało jury w składzie: mgr Aleksandra Miłowska, mgr Agnieszka Gumul i mgr Justyna Przywarte.

Ocenie podlegały:

- zgodność tematyki utworu z charakterem konkursu,

- oryginalność interpretacji (dykcja, tempo, intonacja),

- ogólny wyraz artystyczny.

W oczekiwaniu na werdykt uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Decyzją komisji konkursowej przyznano:

1 miejsce - Jakub Kulczewski ZSSP w Karnowie

2 miejsce ex aequo - Jakub Pazderski ZSSP w Karnowie

- Marika Kropska Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią

3 miejsce - Antonina Ćwikła Przedszkole nr 2 w Nakle nad Notecią.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Serdecznie dziękuję dzieciom, które wykazały się wielką odwagą, pokonując tremę i nieśmiałość oraz nauczycielom i rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do konkursu.

Aldona Kasprzak