Zmagania z mową ojczystą”- konkurs biblioteczny dla uczniów klas siódmych z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
25.02.2019 Sandra Słodkowska 562

21 lutego 2019

BIBLIOTEKA- CZYTELNIA

Młode pokolenie powinno  w szczególny sposób  dbać o  staranność wysławiania się w języku ojczystym i wyrażać to  poprzez  poprawność  językową tak wypowiedzi ustnych jak i pisemnych.. Dlatego  też biblioteka Szkoły Podstawowej  nr 2 w Nakle nad Notecią włączyła się w  obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. To coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999. Ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

Do czytelni zaproszono siódmoklasistów. Każda z klas wybrała uprzednio  trójosobowa drużynę, która wzięła  udział w  uczniowski „ Zmaganiach z mową ojczystą”. Zabawa językowa została poprzedzona krótkim rysem historycznym naszego języka ze szczególnym uwzględnieniem  jego miejsca wśród języków indoeuropejskich i jego pozycji w stosunkowo bliskich sobie językach zachodniosłowiańskich . Wspomniano również o trudnych  okresach w historii polszczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem jej dramatycznych losów w czasach zaborów i w okresie  okupacji hitlerowskiej. Były też aluzje do współczesności  - pokazujące   obecną  nie najlepszą kondycję naszej  mowy  ojczystej. Niestety, nie napawa ona  optymizmem…

Szereg konkurencji  miał  za zadanie przypomnieć wszystkim zebranym , jak ważny jest szacunek do języka ojczystego, dbałość  o jego poprawne używanie oraz o troska o  jego  przetrwanie.  Uczestnicy musieli się wykazać   znajomością polskiej  ortografii, gramatyki i frazeologii, w tym   polskich przysłów; a także stworzyć minisłowniczki polszczyzny używanej przez młodzież.  W skład jury wchodziły Panie: Aldona Kasprzak,  Elżbieta Lewczyk i  Aleksandra Miłowska.

By uprzyjemnić  konkursowe  zmagania, tak uczestnikom jak i widowni , zaproponowano słodki poczęstunek. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Pierwsze miejsce zajęła drużyna klasy VII b, w składzie: Tymoteusz  Sobczak, Wiktoria  Konewka i Zuzanna  Czerwińska, drugie miejsce przypadło  klasie VII d, reprezentowanej przez: Martina  Dycha, Aleksandrę  Kaczmarek i Aleksandrę Kawkę. Na miejscu trzecim uplasowała się drużyna klasy VII a , w składzie: Maria Karolewska, Julia Karolewska i Julia Bielecka. Nie mniej zaszczytne czwarte miejsce zajęła klasa VII c. W jej imieniu wystąpiły: Aleksandra Świniarek, Oliwia Karabasz i Martyna Rzyska. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkich  uczestników charakteryzował bardzo wysoki i wyrównany poziom wiedzy na temat naszej pięknej mowy ojczystej.  Mamy nadzieję, że uczniowie, choć w niewielkim stopniu, uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Moda na  piękne i poprawne wypowiedzi w języku polskim  na pewno zagości w naszej szkole na dłużej.

Tekst i zdjęcia: A. Miłowska