PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
01.04.2019 Sandra Słodkowska 596

„Weź książkę choć w niedzielę, będziesz miał pożytku wiele”

przysłowie polskie

PASOWANIE

UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKÓW

BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Aula

29 marca 2019

Już od wielu dni uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 2 przygotowywali się do złożenia uroczystego przyrzeczenia czytelniczego, które upoważniałoby ich do samodzielnego korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. Każda z klas pierwszych gościła na lekcji bibliotecznej. dzieci dowiedziały się, jak funkcjonuje biblioteka szkolna, jak można wypożyczyć książki a przede wszystkim, co ciekawego, z jej zbiorów,  warto będzie poczytać. W czasie przygotowań  do Pasowania położono też szczególny nacisk na to, by nauczyć uczniów szacunku do książek i odpowiedniego z nich korzystania. Następnie zapoznano ich z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki - zasadami właściwego korzystania z książek.

Uroczystość pasowania rozpoczęła się w auli szkolnej w piątkowe przedpołudnie. W Sali zgromadziło się ponad siedemdziesięciu pierwszaków z naszej szkoły wraz z nauczycielami , wychowawcami. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie bez problemów. Z krótkiej prezentacji  multimedialnej dzieci dowiedziały się , skąd wzięła  się nazwa tej uroczystości. Niektórzy byli bardzo zdziwieni, że sięga tak zamierzchłych, rycerskich czasów.

Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne dzieci, uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Chwilę później  nastąpiło uroczyste pasowanie dokonane, specjalnie na ten obrzęd wykonaną, dużą tekturową zakładką. Prezentem  dla świeżo pasowanych czytelników  były zakładki i kartki z prośbami książki; dla ich rodziców bądź opiekunów  każdego ucznia  – list podkreślający zalety czytania , zwłaszcza rodzinnego, wspólnego spędzania czasu z ciekawą książką. Zgodnie ze starym polskim powiedzeniem: „Weź książkę choć w niedzielę, będziesz miał pożytku wiele”.          Tekst: Aleksandra Miłowska