06.05.2019 Sandra Słodkowska 572
06.05.2019

SP 2

We wtorek, 30 kwietnia w nakielskiej Dwójce odbyły się uroczyste akademie, poświęcone 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego oraz jest okazją dla naszych uczniów do kształtowania postawy uznania, wdzięczności i szacunku dla historycznego dorobku naszych przodków.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy IV c i IV e pod kierunkiem wychowawców Wioletty Jasińskiej oraz Joanny Nowak zaprezentowali publiczności z klas I - VI program artystyczny nawiązujący do historii Konstytucji 3 Maja i polskich symboli narodowych. Swój występ rozpoczęli od poloneza, którego pilnie uczyli się pod okiem Agnieszki Dolacinskiej. Uczniowie zaśpiewali także piękne patriotyczne pieśni.

Widzowie - szczególnie ci młodsi, mieli okazję dowiedzieć się, iż Ustawa Rządowa uchwalona wśród wielkiego entuzjazmu 3 maja 1791 roku, była drugą tak nowatorską konstytucją na świecie po amerykańskiej, a pierwszą w Europie. Zapoczątkowywała ona i wprowadzała szereg tak bardzo potrzebnych wówczas reform w Rzeczypospolitej. Obok podstawowych informacji historycznych, nie brakło również refleksji nad istotnymi wartościami ważnymi dla każdego Polaka, takimi jak: wolność, naród i ojczyzna.

Monika Stachowska