Chorwacka Przygoda
07.06.2019 Sandra Słodkowska 316

Chorwacka Przygoda

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią przekonali się, że Chorwacja jest pełna niesamowitych miejsc i ma niezwykle gościnnych mieszkańców. W dniach 19 – 25 maja 2019 r. pięcioro uczniów wraz z opiekunami oraz podopieczni szkół partnerskich z Włoch i Słowacji gościli w chorwackiej szkole w Brśadin.

Wyjazd odbył się w ramach programu Erasmus+ i była to kolejna mobilność w projekcie „Bądźmy zjednoczeni w UE wspólnie się ucząc i podróżując”.

Podczas bardzo intensywnego tygodnia uczniowie realizowali zadania projektowe. Wspólna nauka obejmowała współpracę w grupach międzynarodowych, poznawanie kultury i historii Chorwacji, uczestnictwo w warsztatach komputerowych „Glogster” czy „Wallpaper App Creator”.

Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim, co stworzyło niepowtarzalną okazję do rozwijania kompetencji językowych w zakresie mówienia i słuchania.

Uczniowie zwiedzili położone na zboczach Fruskiej Góry i wzdłuż rzeki Dunaj miasteczko Ilok, malowniczy zamek Odescalchi w Ilok, mury miasta i muzeum Grada Iloka, winnice Chorwackiej Slawonii, starówkę i śródmieście w Osijek, Konkatedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Osijek czy Pałac Żupanija hrabstwa Vukovar-Srijem.

Niezwykłym przeżyciem okazały się również: rejs autobusem wodnym ‘Bajadera’ w Vukovar wzdłuż rzeki Dunaj, wizyta w Etno wiosce w miejscowości Baranja, przejazd kolejką turystyczną wzdłuż dróg winnych czy warsztaty na temat „Bezpieczeństwa na obozie”, podczas których uczniowie mieli okazję rozbić obozowisko, poznać techniki rozpalania ogniska czy bezpiecznego przechowywania żywności.

Podczas wycieczki niezwykłym wydarzeniem niewątpliwie okazała się wizyta w goszczącej nas szkole w Brśadin lokalnej, chorwackiej telewizji, która relacjonowała przebieg naszego pobytu w Chorwacji. Powitano nas uroczyście, częstując regionalnymi przysmakami takimi jak kulen, svargla czy pecenica.

Rodziny, które zaprosiły do siebie naszych uczniów, wykazały się niesamowitą pomysłowością i gościnnością. Organizowano grilla, wyjazdy na basen i do kina, spotkania towarzyskie, przedstawienia teatralne, lekcje języka chorwackiego oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu.

W drodze powrotnej uczniowie wykonali ostatnie pamiątkowe zdjęcia obok Pawilonu Sztuki przy placu Króla Tomisława w Zagrzebiu i neoklasycystycznego budynku Dworca Głównego.

Po powrocie do szkoły uczestnicy projektu mogli podzielić się z innymi uczniami swoimi wrażeniami. Wyjazd zaowocował nie tylko wspaniałymi przeżyciami i wspomnieniami, ale również zawiązaniem nowych kontaktów i przyjaźni.

Paulina Kominiak