18.06.2019 Sandra Słodkowska 149

W 2017 roku szkoła nasza kolejny raz zdobyła dofinansowanie  z UE na realizację projektu Erasmus Plus akcja KA2 „Bądźmy zjednoczeni w Europie razem się ucząc i podróżując”. Zadania projektowe są realizowane przez uczniów klas VII SP2 w partnerstwie z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej w Bršadin w Chorwacji, ZS Viestova ze Słowacji i ICS Giovanni XXIII Premana z Włoch. Wspólne działania są związane z wykonywaniem zadań, wymianą doświadczeń i wyjazdami uczniów do szkół partnerskich. Koordynatorem projektu jest mgr Irina Bednarek.

W ramach realizacji projektu w listopadzie 2017 roku  szkoła nasza gościła przedstawicieli partnerskich szkół.

Drugie spotkanie organizacyjne miało miejsce 20 i 21 września 2018 w Bršadin w Chorwacji. Koordynator projektu, Pani Irina Bednarek przedstawiła dotychczasową pracę uczniów. Nauczyciele zapoznali się z projektami wykonanymi przez poszczególne szkoły, ustalili harmonogram szkoleń ICT oraz uzgodnili terminy następnych wyjazdów uczniów. Atmosfera i życzliwość pracowników niewielkiej szkoły w Bršadin zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. W szkole liczącej ok. 100 uczniów czuliśmy się jak w domu. Pani dyrektor Tatjana Lukic oraz nauczyciel informatyki Sasza Ostojic zadbali, by niczego nie brakowało zaproszonym nauczycielom.

Program popołudniowy pokazał, że Chorwacja to nie tylko znane turystom wybrzeże Adriatyku, ale także przepiękna równina, przez którą przepływa Dunaj. Vukovar i Bršadin leżą właśnie „nad pięknym, modrym Dunajem” tuż przy granicy z Serbią. Wycieczka po najbliższej okolicy zaprowadziła do najbardziej na wschód wysuniętego urokliwego miasteczka o nazwie Ilok. Turystów z innych krajów tu się nie znajdzie, chyba że … miłośników dobrego wina. Ilok słynie z winnic. Nic dziwnego, że to królestwo naddunajskiego winiarstwa. Wina dostarczane są na dwór królewski w Anglii. Niesamowitych wrażeń dostarczył rejs po Dunaju w Vukovarze. Z pokładu statku, który poruszał się dzięki energii z solarów, można było podziwiać miasto i urokliwy brzeg Dunaju.