Zajęcia z robotyki
02.09.2019 Sandra Słodkowska 130
02.09.2019

SP 2

Co to jest kod binarny? Jak chronić sekret za pomocą szyfru? Jak zaprogramować robota? Na te i wiele innych pytań znają już odpowiedzi uczniowie, którzy wzięli udział w wakacyjnych warsztatach programowania, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nakle nad Notecią w dniach 23-27.08.2019. W zajęciach wzięła udział aż 23 dzieci w wieku 8-12 lat. Warsztaty były prowadzone przez Darię Cegiełkę (studentkę fizyki z Krakowa) oraz Agnieszkę Walczyk (studentkę farmacji z Bydgoszczy).

Wszyscy uczestnicy, w ciągu kolejnych dni warsztatów, coraz głębiej poznawali podstawy informatyki i robotyki poprzez wykonywanie w grupach kolejnych zadań. Pierwszego dnia zmierzyli się z pokojem zagadek, który z pomocą łamigłówek i szyfrów nauczył ich podstaw algorytmów. Później programowali w języku Scratch roboty Dash, Dot oraz Codey Rockey. Uczestnicy zbudowali także swoje roboty z LEGO, które następnie zaprogramowali. Mogli zapoznać się również z programowaniem sygnałów elektronicznych z pomocą zestawów BeCreo i drukiem 3D. Ostatniego dnia dzieci odwiedził gość z Warszawy – programista, pan Paweł Baszuro – który opowiedział im o bezpieczeństwie w sieci oraz kryptografii.  Zajęcia przeplatane były zabawami – teleturniej „Familiada”,  „Jeden z jedenastu” czy informatyczne kolory– które pozwalały utrwalić wiedzę w ciekawy i przyjemny sposób.

Podczas warsztatów dzieci wykazały się takimi umiejętnościami jak niezwykła kreatywność i umiejętność pracy w grupie – bardzo ważnymi cechami w pracy programisty. Uczestnicy bardzo szybko przyswajali programistyczną wiedzę i chętnie uczestniczyli w zajęciach – przygotowane nowinki technologiczne bardzo ich interesowały. Mamy nadzieję, że udział w warsztatach przekonał ich, że programowanie nie jest ani nudne, ani trudne.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach wolontariatu IT for SHE realizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Operatorem jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości realizator programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – „PROJEKTOR –wolontariat studencki”.